grevden öte, neredeyse bir devrim”

Kadınlar yaşadıkları sorunları tanımlayan süreçten yaşadıkları sorunlara savaş sürecine geçmiştir. Tüm coğrafyalardan kadınlar ırkı, dili, dini ne olursa olsun ev hayatında, çalışma alanlarında, politikada ve sokaklarda erkek egemenliğine karşı korkusuzca ve durmadan savaş veriyor. Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze karşı ”birlikte daha güçlü” diyerek örgütlü bir şekilde yaşamlarına sahip çıkıyorlar. Kanunlara, kurallara, arkasından ne denileceğine bakmadan binlerce kadın fiili meşru mücadelededir.

Bu kararlılık ve kurtuluş mücadelesindeki ısrar kadınları sonsuz zafere taşıyacak. Ortadoğulu kadınların IŞİD’e karşı vermiş olduğu mücadele 8 Mart arifesinde zafere ulaştı. IŞİD zulmüne karşı kadınların zaferi kadın kurtuluş mücadelesinin tarihsel haklılığını ortaya koymuştur. Ortadoğu’da savaş sürerken dünya çapında yapılan kadın grevleri patriyarkal kapitalizmin karşısına aynı cesaretle dikilmiştir. İspanya’da, Arjantin’de, Fransa’da ücret eşitsizliğine, görünmeyen emeğe ve patriyarkal kapitalizme karşı sokağa çıkan kadınlar birkaç saat içinde dünyayı durdurabildi. İran’dan Hindistan’a ve Meksika’dan Kolombiya’ya kadar yayılan direniş dalgası kadınların enternasyonal mücadelesini de yükseltmiştir.

Türkiye’de birkaç yıldır AKP’nin çeşitli ittifaklarla sürdürmeye çalıştığı faşizm koşullarında ise kadınlar tüm zulüm ve işkencelere rağmen sokaklardan ayrılmadılar. 300 güne yakındır süren direnişleriyle Flormar işçisi kadınlar, cezaevlerinde tecrit ve işkence koşullarına karşı direnen kadınlar ve 200 güne yakındır açlık grevinde olan Leyla Güven’nin direnişi kadınların kurtuluşu yolundaki kararlılığımızıdır.

”kadınlar dünyayı durduracak”

Türkiye’de de kadınlar 8 Mart’ı direnişle ve isyanla karşılıyorlar. Bu yıl kadınların patriyarka ve onun nüvelerine karşı verdiği savaşın büyüyeceği yıldır. Başta işçi kadınlar olmak üzere dünyanın yarısını oluşturan kadınların dünyayı durdurabileceğine dair olan şüphe ortadan kalkmıştır. Artık dünyayı durdurma zamanıdır. Rojava’da, İspanya’da, Chiapas’da edindiğimiz tecrübelerle şimdi dünyanın altını üstüne getirme zamanıdır. Bu uğurda ölümsüzleşen Eylem, Sarin, Zahide, İdil, Anna, Ivana ve daha binlerce direnen kadının izinde bu savaşı sürdürmeye devam edeceğiz.

”Direniş, ölümsüzlerimizden aldığımız cesaret ve kararlılıkla daha da mümkün! ”

Bu inançla Zapatista kadınlarının, İspanya’daki kadınların başlattıkları büyük kadın grevini, Arjantinli kadınların kürtaj yasağına karşı verdikleri büyük mücadeleyi ve Ortadoğulu kadınların IŞİD’e karşı kazandıkları zaferi selamlıyoruz.

YAŞASIN 8 MART!

Direniş Mümkün!

Kadın Komünarlar Birliği/Kadın Özgürlük Gücü