Gültan Kışanak’ın Hapishanede Yazdığı “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” 21 Eylül’de Raflarda!

Gültan Kışanak, yerel ve genel siyasette görev almış, şimdi cezaevinde olan kadınların deneyimlerini aktardığı Kürt Siyasetinin Mor Rengi adlı kitap, Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül’de raflarda olacak.

Kitapta yer alan metinler, Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadelelerinin erkek egemen sistemi nasıl gerilettiğini, onun karmaşık ve kimileyin örtük çizgilerini nasıl görünür kıldığını, okura yaşanmışlıklar üzerinden iletiyor.

Kadınların erkek egemen sitem karşısındaki azmini ve kararlılığını gözler önüne seren kitap, onların nereden gelip hangi mesafeleri kat ettiklerini, ne gibi engellerle başa çıktıklarını kayıt altına alarak tarihe not düşüyor.

Editörlüğünü Hülya Osmanağaoğlu’nun üstlendiği kitabın telif geliri Kadın Okuma Evleri’ne bağışlandı.

Yerine kayyum atanan ve Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski eş başkanı Gültan Kışanak’ın yazdığı kitaba, cezaevinde kalan siyasetçi kadınlar da yazılarıyla destek verdi.

Gültan Kışanak’ın hazırladığı kitapta yazılarıyla yer alan isimler ise şöyle: “Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik, Mukaddes Kubilay.”

 

Kaynak: http://umutgazetesi12.org/gultan-kisanakin-kaleme-aldigi-kurt-siyasetinin-mor-rengi-21-eylulde-raflarda/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir